Gabra a Málinka jako životní styl

Produkty, které najdete na mých stránkách vyrábím ručně sama, dbám na to, aby byly co nejvíce přírodní a dělám je podle starých receptů, jak to dělaly naše babičky - hezky postaru co nejjednodušším, nejpřirozenějším způsobem, pěkně v prvorepublikovém stylu. 

V dnešní době se většina přírodních látek nahrazuje umělými chemikáliemi a nemá to zrovna pozitivní dopad nejen na životní prostředí, ale především na naše zdraví. 

Proč se nevrátit na "starou" osvědčenou cestu, kde produkty ještě bývaly poctivé a ekologicky šetrné?

Třeba mé mýdlo - není umělé, takže nevydrží sedět 10 let na poličce. Je vyráběno ručně, metodou zastudena, šetří přírodu, nevysušuje, dobře odmašťuje a čistí třeba i připáleniny. Vzniká klasickým zmýdelněním kokosového a olivového oleje. Přestože je vstupní surovinou hydroxid sodný, vedlejším produktem při zmýdelnění je glycerín, který je při průmyslové výrobě mýdla oddělován. Nedivte se tedy, že mýdlo z obchodu vysušuje ruce.

Mé čistící tablety - odstraňují vodní kámen, baktérie a nečistoty ze spotřebičů a jsou vyrobeny z látek 100% odbouratelných v přírodě. Nebo moje leštěnky na nábytek. Jsou ze 100% přírodních olejů, bez přidané chemie. Tak co, dýcháte doma raději chemické výpary či přírodní vůni?

Pak nabízím produkty jako je třeba receptář. Ten jsem vytvořila jako nástroj pro každou správnou hospodyňku. Byla bych ráda, kdy se používal z generace na generaci, z matky na dceru. Může se použít samozřejmě na oblíbené recepty vaší rodinné kuchyně, ale třeba i na zapsání toho, kdy byly naposledy hnojeny květiny, jaká mast zafungovala u dítěte či z čeho si míchala pleťovou masku Vaše babička. Protože na rozdíl od dnešní mobilové kultury - co je psáno, to je dáno. A tak se i receptář může předávat z kolena na koleno.

To je má vize značky Gábra a Málinka. Snažím se o to, aby mé zboží bylo jiné, originální, vyrobené s ohledem na životní prostředí, protože sama chci mít doma čisto a voňavo, a přesně takto mé výrobky vznikly.

A pokud si chcete přečíst i něco o mně, proč tohle dělám a jak má značka vznikla, tak si připravte šálek čaje a pohodlně se usaďte, protože Vám povím svůj příběh.

Proč jsem tedy vůbec založila svou značku? Víte, kdo byly Gábra a Málinka?

Gábra a Málinka - cérky z Valašska a jejich dobružství od spisovately Amálie Kutínové (Málinky). Bylo to mé oblíbené čtení, když jsem byla malá. Vyrůstaly v době na začátku 20. století. Představovala jsem si jak asi žily a můj vkus rezonuje právě s touto dobou. Miluji zejména dobu 1. Republiky. Ráda sbírám vše, co se točí okolo starých časů a můžete si to u mne prohlédnout. Zejména mne zajímá zařízení domácnosti, takže u mne najdete hrníčky a hrnce, nábytek, staré noviny a časopisy, šicí stroje a mandly, pračky a mnoho dalších pěkných věcí z tohoto období.

Ale zpátky ke mně. Jako malá jsem žila v Ostravě. Chtěla jsem studovat farmacii a pracovat v lékárně (pomáhat lidem jako Málinka), ale nakonec jsem skončila v průmyslové chemii, "oboru budoucnosti".

V oboru jsem chvíli pracovala, ale nakonec jsem se vdala a shodou náhod se přestěhovala do Valašského Meziříčí, města mých hrdinek. Podnikám již od roku 1994, ale teprve v roce 2018 jsem si mohla dovolit otevřít obchod a Galérii Krásno s Muzeem Gabry a Málinky, a to vše v prostorách "Přístavu" na Vrbenské ulici, asi 50 m od domku, kde tyto mé oblíbené hrdinky žily. První výstava byla věnována 100. Výročí vzniku Československé republiky. Zde jsem uplatnila téměř celou svou sbírku.

Když v roce 2020 začala pandemie koronaviru, celá země se spojila a pomáhala, zejména šitím roušek. V té době akutně chyběla také dezinfekce. Proto mne napadlo, využít svých znalostí z chemického průmyslu a začala dezinfekci vyrábět. Nejprve jsme jednoduše s manželem odlévali z kanystru každému do přinesených nádob. Poté jsem sehnala lahvičky a začala prodávat. Jezdili jsme po vesnicích a nabízeli. Zájem byl velký. Později již byla dezinfekce k dostání a tak nebylo komu nabízet. Také Galérii i obchod jsem měla zavřený kvůli pandemii. Napadlo mne tedy, že mohu vyrábět to, co jsem si připravovala pro sebe. Ekologické prášky, mýdla, čistící prostředky, přírodní kosmetiku. Založila jsem si eshop Gabra a Málinka a značku jsem si zaregistrovala. Bylo to logické vyústění mé práce.

Další z mých oblíbených koníčků je šití. Moc mě baví hledat látky v retro stylu a šít z nich domácí textil. Prostírání, chňapky, zástěry, vše jako z doby našich babiček. Nejoblíbenější jsou barevné, dekorativní utěrky. Když nestačím pokrýt poptávku, pomáhá mi chráněná šicí dílna místní Diakonie. A protože jsem se stala babičkou, mám v nabídce i hezké bavlněné dětské pleny.

Všechno mé zboží je originální hand made v malých sériích. Nic průmyslového, vyráběno s ohledem na životní prostředí.

Bohužel současná krize mne donutila zavřít jak Galérii, tak i obchod. Proto mé výrobky v současnosti najdete pouze na eshopu, případně na některém trhu, kam ráda jezdím. Pokud byste mne chtěli pozvat s mými výrobky na váš trh, budu se těšit na setkání s vámi.

Děkuji vám za návštěvu zde, či za případný nákup.

Krásný den přeje

                                                                                                      Taťána Míčková Muchová